אינקדס תגיות | ראשי | איך זה עובד? | הוסף תגית חדשה | קידום תגיות אינדקס אתרים

אינדקס אתרים

מבוסס תגיות
על בית וגן   |   מאמרים, כתבות, ידיעות, סקרים, חדשות, מדיה, הכל... על בית וגן
שבעת המינים בגן הנוי

שבעת המינים מחברים אותי אל הנוף החקלאי הקדום בארץ. בעזרתם ניתן ליצור אווירה ארץ-ישראלית בגן. בהשאלה מעולם האופנה, ניתן להתייחס אליהם כאל קולקצית צמחים שיוצרת "look" מסויים ואווירה מסויימת. כמו בקולקצית בגדים, לא חייבים להשתמש בכל הקולקציה כדי ליצור מראה מסויים. ושוב, כמו בעולם האופנה, ניתן לצרף לקולקציה צמחים נוספים ואביזרים.
מי בקולקציה? חיטה, שעורה, זית, תמר, רימון, גפן ותאנה. את החיטה והשעורה ניתן להחליף בדגניים אחרים.

יש כמה דרכים להשתמש בקולקציה שלנו בגן הנוי:
1. צמח בודד בתפקיד פסל
2. צמחי נוי בגן בעל אופי ארץ-ישראלי/ים-תיכוני
3. בוסתן

צמח-פסל:
ניתן לשתול את אחד הצמחים על "במה" הולמת ולהתייחס אליו כאל פסל שרומז לאווירה מסויימת. פסלים יהיו: עץ זית בוגר, רימון בוגר ותמר.
עץ זית בוגר מאוד אופנתי בשנים האחרונות. למעשה, ניתן להתייחס אליו כאל פריט קלאסי בקולקציה. התמר הוא פריט מיושן בדימויו, בעיקר אם משתמשים בצמד תמרים בכניסה לבית. יתכן שעם הנטיה לרטרו באופנת הבגדים ובעיצוב פנים הבית הוא ישוב לאופנה. הרימון יכול להיות פסל לא שיגרתי, אבל הוא מצריך טיפוח וגיזום מתמיד כדי להשיג אפקט פיסולי. רצוי להשתמש ברימון בעל נטיה בכותית בעל 2-3 גזעים, ולחזק נטיה זו ע"י גיזום. יש להביא בחשבון שהרימון יהיה פסל ערום בחורף, אבל מצד שני הוא יהיה פסל משתנה שילבש צהוב בסתיו, יפרח באדום בתחילת הקיץ, ויתן פרי יפה להפליא בסוף הקיץ.
את הפסל נציג על במה הולמת: אזור ובו צמחיית כיסוי או צמחים נמוכים שיבליטו את הפסל.
לזית בוגר הייתי מתאימה צמחיית רקע יובשנית יותר למראה, בעלת עלווה בגווני אפור וחום אדמדם. גובהה יכול להגיע אף לחצי מ'. לטעמי, יתאימו מיני זיפנוצה מהנמוכים יותר, אזוביון רפואי (מצריך גיזום), כריך בוכנני או ביוקאנן בשילוב עם מקור החסידה רייכארד ופלרגון ריחני 'לבן' (שצריך "לרדוף" אחריו עם גיזום). פחות יתאימו לו, לטעמי, צמחים בעלי עלווה בצבע ירוק חי. מה לא לעשות לזית? לא לשתול אותו בערוגה מוגבהת קטנה (לא בערוגה שקוטרה מעט גדול מקוטר הזית הבוגר). את הזית הייתי מאירה מלמטה כלפי מעלה כדי להדגיש את הגזע, רצוי לא תאורה בצבע ירוק, אלא בצבע צהוב או לבן.
לרימון הייתי מתאימה במה נמוכה של צמחי כיסוי בעלי עלים ירוקים חיים, אפשר בעלי פרחים אדומים קטנים. לטעמי, תותית הודית תהלום אותו מאוד בזכות עליה הירוקים המנוקדים בפרחים צהובים קטנים ובפירות אדומים קטנים. התותית גדלה יפה גם בתנאי צל וגם בתנאי שמש. רקע נחמד נוסף יהיה מיאופורון קטן-עלים 'דק' או דשא מטופח. את הרימון הייתי מאירה בתאורה תלויה, אם ע"י "תאורת גחליליות" (נורות קטנות או נרות קטנים תלויים) ואם ע"י מנורה תלויה אחת או שלוש מנורות (למשל, בתוך אהיל בדוגמת גליל עם חורים קטנים).
אפשר להציג את הפסל על במה דוממת מחופה חלוקי נחל קטנים (אני מעדיפה לערבב שני גוונים או שני גדלים בחיפוי) או שבבי עץ או על ריצוף, רק להביא בחשבון שהפרי מלכלך.
אפשר להעשיר את הקומפוזיציה שלנו בסלע גיר, או בבריכת נוי קטנה וטבעית למראה ושוב, להביא בחשבון אחזקה גבוהה יותר בגלל עלים ופירות שינשרו לבריכה.

גן בעל אופי ארץ-ישראלי או ים-תיכוני:
בגן כזה יופיעו צמחים משבעת המינים כחלק מהצומח בגן בשילוב עם צמחים מקולקציות נוספות ובשילוב אביזרים. מעבר ליצירת האווירה בגן, הזית יתרום לנו צל וכתם צבע כסוף. הרימון יתרום צבעי שלכת צהובים ופריחה אדומה. ניתן לטשטש את מופעו העירום בחורף ע"י שילובו בין שיחים ירוקי עד. התאנה יכולה גם היא לשמש כעץ צל והיא תוסיף לסביבתה גם את ריחה הנעים.
דוגמה לקולקציה ים-תיכונית/ארץ ישראלית:
זית אירופי, רימון מצוי, פיקוס התאנה, קטלב מצוי ומשונן, ברוש מצוי 'צריפי' או ברוש מצוי 'טוטם', עצי הדר, קומקווט סגלגל, הדס מצוי, מרווה רפואית/משולשת, מרווה צחורה, מרוות צ'ייפאס, רוזמרין רפואי, אלת המסטיק, מורן החורש, בן-עוזרר (אחד מהם), ננדינה תרבותית, גפן היין, טרכלוספרמון יסמיני, ורד מטפס, תותית הודית, אירוס גרמני ואלג'ירי, מגוון מיני פלרגונים וגרניומים, אגפנתוס אפריקני, דושן גזור-עלים, וינקה גדולה, מיאופורון קטן-עלים, מקור-החסידה רייכרד, כריך ביוקאנן, סגל קיסוסי וריחני, סנטולינה ננסית וירוקה, ערער שרוע, רודבקיה שעירה, שבטבט, וגיאופיטים כמו רקפות, כלניות, נרקיסים.

אביזרים: פלרגון הגננים בכדי חרס, פעמוני רוח, כדורי זכוכית כחולים, מוביילים רצוי עם אלמנטים כחולים, אלמנט מים.

בוסתן
אנו חיים בארץ חמה וצחיחה בקיץ. הגן שלנו, על כן, צריך להיות נווה מדבר ירוק שישמור על הלחות והקרירות בקיץ. בכלל, לדעתי עדיף לעטוף את הבית בעצי צל. אין כמו להיכנס לחצר קרירה ומוצלת ביום קיץ חם. ואצלנו ? רוב השנה קיץ. רצוי להתחבר לנוף הארץ ולהשתמש בצמחיה. כאן נכנסים שבעת המינים כקולקציה שמתחברת לנוף הארץ ישראלי הקדום. שימוש בהם ייצור אווירה ארץ-ישראלית. בגינה הקטנה אין מקום לבוסתן כאזור נפרד, ולכן אני מציעה להפוך את כל הגינה או חלק משמעותי ממנה (למשל, כל החלק האחורי) לבוסתן שהבית יושב בתוכו. בבוסתן כזה נשתול את הצמחים ובכללם גם את העצים בכל שטח הגן ולא רק סביב הגדר. ע"י שתילה של שיחים או צמחים נמוכים יותר שאינם דשא בתוך הגן ולא בהיקף נוכל ליצור חדרים ופינות בגן. כך נוכל ליצור פינת ישיבה אינטימית לקפה של בוקר, אזור נרחב יותר לאירוח ועוד פינה קטנה לקפה לאור קרני שמש אחרונות.
צמחי הבוסתן: עצי פרי ושיחי פרי: רימון מצוי, פיקוס התאנה, זית אירופי, הדר הלימון והדרים אחרים, קטלב מצוי, גויאבה תותית, משמש מצוי, קומקווט סגלגל, פיג'ואה תרבותית, איגניית הפיטנגה, פטל קדוש בפינה מרוחקת ו/או כל צמח פרי אהוב אחר. סוכת גפנים יכולה לשמש גם כאזור אירוח מוצל. צמחים נוספים לקולקציה: ברוש מצוי 'טוטם', מיריסינה אפריקנית, רוזמרין מ.ש., מרווה רפואית, מרווה צחורה, מרווה נאה, מרוות צ'ייאפס, קוציץ רך, אבליה גדולת-פרחים, אלת המסטיק, בן-עוזרר, בת-עופרית שעירה, הדס מצוי, ומורן החורש. צמחים ריחניים כמו יסמין סמבק, טרכלוספרמון יסמיני, ומיני ורדים ריחניים. צמחי תבלין ? לפי הטעם. צמחי כיסוי: וינקה גדולה, מיאופורון קטן-עלים, מקור החסידה רייכרד, סנטולינה ננסית וירוקה, פלרגון 'לבנדר-לס', גבנון בן-אזוב, רודבקיה שעירה, אגפנתוס אפריקני, דיאטס תודרני, קרוקוסמיה כתומה, קניפהופיה אשכולית, כסמנתה אתיופית, גאורה קיפחת, ליריופה כדנית. תות שדה במיכל או אולי עמוד תות שדה, עגבניות שרי בקיץ, שעועית ואפונה למיניהן, חסות ושאר מיני ירקות. אפשר לשלב את הירקות בערוגות השונות ובעיקר עם עונתיים דוגמת ציפורני חתול וטגטס. אפשר לתת לטרכלוספרמון "לרוץ" על הקרקע או לטפס למעלה. לטעמי, אפשר גם להשאיר אדמה חשופה. אפשר לשלב בגן עשבוניים דוגמת כריכים שונים ובפרט כריך ביוקאנן או קומנס 'ברונז פורם', בן-אפר מכחיל ומיסקנתוס סיני 'דקיק' שיעניקו לגן תוספת תנועה וצליל איוושת הרוח בעלים.

אביזרים נלווים, רצוי בגווני כחול: פעמוני רוח, כדורי זכוכית, מוביילים, אלמנט מים עם צליל פכפוך, או תעלת מים, אמבט ציפורים, כריות רכות על ריצפת הפרגולה בחוץ, ערסל ועוד כיד הדמיון הטובה. את קירות הגן הייתי מחפה גם בצד הגן באבן או אפילו בונה מאבן מקומית, ואם בריכת הנוי אינה שקועה ? הייתי מחפה גם את קירותיה באותה אבן.

איך יוצרים מראה טבעי אך מגובש? בעזרת תכנון וטוב טעם: ראשית בבחירת הצמחים. צריך לבחור בצמחים המתאימים לתנאים בהם הם יגדלו בגן. רצוי לבנות מראש קולקציה מגובשת. מאוחר יותר נוכל לצרף אליה צמחים שיתאימו למראה. יש להביא בחשבון את גודלם הסופי ואת קצב גדילתם ואז לשתול את הצמחים לא צפוף מידי, כדי שלא יתערבבו זה בזה יתר על המידה, אבל גם לא מרווח מידי. הצמחים יכולים להצל זה על זה וצריכים להיות סמוכים זה לזה. ניתן לשמור על הסדר ע"י גיזום בקו טיבעי. בנוסף, יש להתאים את הצמחים אלה לאלה. למשל, אם מוסיפים צמח לגן, כדאי לבדוק התאמה עוד במשתלה: לבחור קודם שתיל בגודל סביר שאפשר לסחוב ואז לשים אותו ליד שתילים של הצמחים שלידם השתיל יינטע בגינה ולבדוק התאמה. אח"כ אפשר לקנות שתיל קטן יותר אם רוצים. אם שותלים ערוגה שלמה, כדאי למקם שתילים גדולים זה לצד זה ולבדוק התאמה. זה לא מבטיח התאמה של 100% כי הצמחים יגדלו לגבהים ומימדים שונים, אבל זה עוזר. כדאי לשתול גם קבוצות של אותו צמח (במספרים אי-זוגיים!), בייחוד בצמחים קטנים, או לחזור על אותם צמחים במקומות שונים בגן. רצוי מאוד גם להביא בחשבון את צבעי הפריחה ולדאוג להתאמה גם שם. אולי להחליט מראש על צבעי הפריחה בגן ועל כמויות הפרחים מכל צבע. סדר הנטיעה בגן ? לפי דרישות האור, המים והלחות של הצמחים השונים. חלק מצמחי התבלין יינטעו בצל קריר ולח, עצים ושיחים שוברי רוחות יינטעו בגבולות הגן.נכתב על ידי אתי שורצמן [ 22/11/2007 ]מקור המאמר: www.Articles.co.il - מאמרים לשימוש חופשי

תגיות מומלצות רוצים לקדם כאן תגית? לחצו כאן >>
דומיינים למכירה  |  עיצוב לוגו  |  ישראל  |  עיצוב אתרים
עוד על בית וגן
ריהוט גן - כשפנים וחוץ נפגשים...   למאמר המלא לחצו כאן >>
גידול סחלבים - עיסוק עם המון יופי   למאמר המלא לחצו כאן >>
עיצוב גינות - אלמנטים ועקרונות בסיסיים   למאמר המלא לחצו כאן >>
טיפים לחימום הבית   למאמר המלא לחצו כאן >>
רהיטים בהזמנה, הסברים וטיפים   למאמר המלא לחצו כאן >>
בדק בית בעזרת מהנדס בניין מקצועי   למאמר המלא לחצו כאן >>
וילונות לחדר שינה   למאמר המלא לחצו כאן >>
לעצב את החלון שלך   למאמר המלא לחצו כאן >>
 4612 תגיות באינדקס אתרים מבוסס תגיות הוסף אתרך לאינדקס >>
שירותים (350) בריאות (302) תיירות ונופש (278) חתונות ואירועים (253)
בית וגן (249) קניות וחנויות (212) פנאי ובידור (206) עסקים (195)
אינטרנט (155) מחשבים (152) לימודים (149) אוכל (139)
רכב ותחבורה (131) חוק ומשפט (127) טיפוח ויופי (125) כספים (122)
ספורט (110) עיצוב ואמנות (106) פרסום ושיווק (102) ילדים ותינוקות (96)
בניית אתרים (94) מתנות (93) הריון ולידה (93) נדל"ן (88)
צילום (83) אופנה והלבשה (80) חדשות ואקטואליה (78) בעלי חיים (73)
עבודה (64) אהבה ויחסים (60) אינדקס (55) משפחה (54)
מבוגרים (54) נשים (42) משחקים (42)
הוספת תגית חדשה חינם
הקלידו תגית רצוייה: (מילה או מחרוזת)

בחרו קטגוריית סיווג: (לקישור התגית)
בדקו זמינות של תגית רצויה
תגית: מילת מפתח אחת או צירוף מילים

למה תגיות?
כי תגית מתוך אינדקס תגיות תביא תעבורה נוספת לאתר שלך.

כי אינדקס אתרים של תגיות, משלב גם תכנים בתחומים השונים.

כי תהליך הוספת תגית לאינדקס פשוט, מהיר וללא צורך בהרשמה.

כי אינדקס תגיות מעניק תגית בלעדית עם קישור ישיר לאתרכם.

כי באינדקס אין כפל תגיות וכל תגית תקושר תמיד לאתר אחד.

כי השירות ניתן חינם וללא התחייבות.


הוספת תגית לאינדקס התגיות נעשית בחינם
  הוספת תגית לאינדקס התגיות נעשית בחינם
לחצו כאן להוספת תגית >>
 

מעוניינים לקדם אתרכם בתגיות מומלצות באתר?
  מעוניינים לקדם אתרכם בתגיות מומלצות באתר?
לפרטים נוספים לחצו כאן >>
 

כמה פשוט להוסיף תגית חדשה לאינדקס?
  כמה פשוט להוסיף תגית חדשה לאינדקס?
קראו על איך זה עובד >>
 
ראשי | איך זה עובד? | הוסיפו תגית חדשה | קידום תגיות | פנו אלינו
כל הזכויות שמורות © תגיות אינדקס אתרים